Dla miłośników muzyki wybór odpowiedniego sprzętu nagłaśniającego w samochodzie to poważna decyzja. Przy wyborze skrzyni basowej ważna jest wielkość bagażnika i ilość przestrzeni akustycznej, w której będzie grał głośnik oraz zaplecze prądowe, umożliwiające montaż odpowiedniego wzmacniacza. Na co zwracać uwagę przy wyborze subwoofera do samochodu?
Subwoofer - co warto wiedzieć?
Czym dokładnie jest subwoofer? To inaczej głośnik przeznaczony do odtwarzania dźwięków o bardzo niskiej częstotliwości (poniżej 100 Hz). Decydując się, na urozmaicenie swojego sprzętu w samochodzie subwooferem zdecydowanie możemy poprawić jakość odtwarzanej muzyki. Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze głośnika do samochodu, jak wielkość, rodzaj i montaż głośnika w pojeździe oraz to jakiej muzyki głównie słuchamy.
Głośniki basowe o wielkości 8 i 10 cali zdecydowanie nadają się do uzupełnienia w samochodzie niskich tonów. Głośniki 12 i 15 cali umożliwiają już uzyskanie odpowiednio wysokiego ciśnienia akustycznego. Głośnik musi mieć wystarczającą przestrzeń. Nie może być zamontowany zbyt blisko klapy bagażnika a także oparcia tylnej kanapy. Potrzebuje on powietrza, aby wytworzyć falę akustyczną.
Na co zwracać uwagę?
Bardzo ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, przy zakupie sprzętu do naszego samochodu jest konstrukcja i wielkość bagażnika. W samochodach z nadwoziem typu sedan najlepiej sprawują się subwoofery otwarte, czyli inaczej z bassreflexem lub portem, lub inne połączenie portowej z zamkniętą - bandpass. Skrzynie zamknięte polecane są w szczególności do małych przestrzeni akustycznych. Cechują się niskim basem, bardzo dobrym odwzorowaniem dźwięku, przy tym nie słychać świstu powietrza. Takie skrzynie skutecznie zapobiegną słyszalności tylnej projekcji membrany, inaczej mówiąc dźwięk, który wydobywa się z tyłu głośnika, który nie jest odczuwalny. Przy zastosowaniu skrzyni zamkniętej warto ją wygłuszyć. Fala akustyczna nie lubi odbijać się od płaskich powierzchni, których nie brakuje w subwooferze. Odbicie fali w bardzo dużym stopniu decyduje o kształcie obrazu dźwiękowego, a co za tym idzie naszym komforcie odbierania go.