Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera?
Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera?

Subwoofer to inna nazwa na głośnik niskotonowy odtwarzający basy. Kluczowy dla jego prawidłowego działania jest jednak wzmacniacz. W jaki sposób należy go dobrać oraz na jakie czynniki koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Serdecznie zachęcamy do lektury i dowiedzenia się więcej na ten temat.

Moc przede wszystkim

Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru jest to, aby wzmacniacz miał przynajmniej taką samą moc, jak subwoofer. Dzięki temu urządzenie będzie mogło rozwinąć pełnię swoich możliwości i pracować najbardziej efektywnie. Można też wybrać oczywiście mocniejszy wzmacniacz i także to pozwoli na prawidłowe działanie urządzenia.

Współczynnik tłumienia

Moc nie jest jednak jedynym, istotnym czynnikiem. Współczynnik tłumienia w praktyce oznacza, jaki jest przepływ prądu pomiędzy wzmacniaczem a głośnikiem. Im będzie on wyższy, tym z zasady lepiej.

Liczba kanałów

Istotna jest także liczba kanałów. Przykładowo jeśli poza subwooferem zostaną wymienione inne głośniki, to niezbędne będzie nabycie wzmacniacza czterokanałowego. Natomiast bez takich dodatkowych urządzeń, wzmacniacz jednokanałowy będzie wystarczający.

Trzeba pamiętać też, że rynek obfituje również w inne urządzenia, w tym nawet wzmacniacze ośmiokanałowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ich cena będzie po prostu wyższa, a inwestycja w nie może okazać się nieopłacalna.

Wymiary wzmacniacza

Okazuje się, że znaczenie może mieć także wielkość wzmacniacza do subwoofera.  Z czego dokładnie to wynika? W praktyce wpływ na to będzie miało po prostu miejsce zamontowania. W przypadku niewielkiej przestrzeni na takie urządzenie sam wzmacniacz musi być po prostu maksymalnie kompaktowy. Jeśli będzie prawidłowo dobrany do subwoofera pod kątem innych parametrów, wówczas nawet niewielkie urządzenie świetnie sprawdzi się w tym zakresie.

Jak widać dobór wzmacniacza do subwoofera wymaga zwrócenia uwagi na szereg bardzo różnych czynników. Jeśli poszukujesz tego typu urządzeń oraz samych subwooferów, to koniecznie sprawdź nasz asortyment produktowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl