Kamerki samochodowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie ich w swoich auta, a często nawet nie jednej, ale dwóch, aby monitorować przód i tył. Ich zastosowanie jest szerokie, czy jednak wiemy, jak traktuje je prawo i gdzie oraz w jaki sposób takie nagranie może zostać wykorzystane?
Co jest dozwolone w Polsce w związku z kamerkami samochodowymi?
Polskie prawo zezwala na korzystanie z rejestratorów samochodowych. Kamerki, więc mogą znaleźć się w każdym naszym pojeździe. Jednak istotny warunek ich użytkowania pod względem prawa stanowi fakt, że nagrania muszą być wykorzystywane jedynie na użytek własny. Przykładowo, jeśli braliśmy udział w zdarzeniu drogowym, to posiadane nagranie możemy wykorzystać na swoją obronę. Natomiast w sytuacji, gdy zarejestrujemy wykroczenie, czy łamanie przepisów, to taki film możemy przesłać na policyjną skrzynkę.
Co istotne nagranie z kamerki samochodowej traktowane jest jako dowód materialny i może zostać wykorzystane np. w sądzie. W tym jednak celu konieczne jest skierowanie do organu prowadzącego sprawę formalnego wniosku o dołączenie filmu do materiału dowodowego. Jeśli dojdzie do pojawienia się wątpliwości, co do jego autentyczności, to możliwe, że zostanie powołany biegły, którego zadaniem będzie dokonanie oceny.
Co jest prawnie zabronione w Polsce w odniesieniu do kamerek samochodowych?
Główną i najważniejszą informacją dla posiadaczy kamerek samochodowych jest to, że jeśli nie usuną oni wszystkich elementów, które na filmie pozwoliłyby na identyfikację sprawcy wykroczenia, to nie mogą oni takiego nagrania opublikować w sieci. W czasie trwania nagrania sami nie możemy również łamać przepisów, bo czeka nas za to kara. Udostępnianie tablic rejestracyjnych pozostaje jednak kwestią sporną. Nie stanowią one danych osobowych, jednak ich eksponowanie na wideo może sprawić, że zostaniemy posądzeni i naruszenie dóbr osobistych. Nagranie może nam więc w określonych sytuacjach pomóc, jednak nie powinniśmy go nadużywać.