Jak poprawić komfort jazdy przy długich podróżach samochodem?
Jak poprawić komfort jazdy przy długich podróżach samochodem?

Samochodami podróżujemy nie tylko coraz częściej ale i coraz dłużej. Dojazdy do pracy, wypady na krótkie weekendy i na długie urlopy… Co zrobić, aby jazda była nie tylko bezpieczna, ale i komfortowa? Sprawdź w naszym wpisie!

Zadbaj o oczy

Na obniżenie komfortu jazdy wpływają problemy ze wzrokiem. Jeśli oczy szczypią, pieką lub zaczynamy widzieć nieostro, to znak, że należy się zatrzymać.

Aby oczy odpoczęły, należy co dwie godziny zatrzymać się na parkingu i popatrzyć w różne miejsca dookoła nas, najlepiej znajdujące się w różnych odległościach. Ponadto, aby oczy szybko się nie męczyły, należy wykonywać inne ćwiczenia: spoglądać maksymalnie w lewo lub prawo, pozostawiając oczy w takiej pozycji przez kilka sekund oraz wykonując ruch gałkami do góry i na dół.

Wygodny fotel

Podstawą zapewniania sobie komfortu podczas wielogodzinnej jazdy jest pozycja i komfort siedzenia. Fotel należy odpowiednio wyprofilować, tak, aby nie siedzieć za nisko, ani zbyt wysoko. Najlepiej jeśli plecy płasko przylegają do oparcia, a pośladki są ciasno wpasowane w siedzisko. Pamiętajmy, że przy skręcie kierownicą barki nie powinny odrywać się od górnej części fotela.

Nie tylko fotel ma znaczenie. Aby jazda była komfortowa, kierownica powinna być ustawiona tak, by przy wyprostowanej ręce nadgarstkiem dotknąć jej szczytu. Wciskając pedał gazu lub sprzęgła, nie powinniśmy całkowicie wyprostowywać nóg, tylko lekko je ugięć.

Dodatki

Komfortową jazdę podczas długich podróży samochodem zapewnią dodatkowe akcesoria.

Tempomat ustawi konkretną prędkość z jaką będziemy się przemieszczali oraz odległość od poprzedzającego go pojazdu. Aktywny tempomat przyspieszy zatem i zahamuje w odpowiednim momencie. Komfort jazdy podnoszą także różnego rodzaju wygodne schowki i uchwyty, umożliwiające sięganie po potrzebne rzeczy, takie jak okulary, dokumenty, telefon. Uchwyty na kubki czy duże butelki również podniosą komfort podróżowania. Warto także umiejętnie korzystać z klimatyzacji, GPSu czy innych urządzeń multimedialnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl