Muzyka w samochodzie jest niezwykle ważna dla kierowcy i współpasażerów. Dzięki słuchaniu muzyki w aucie poprawia się tyle komfort jazdy sensu stricto, ale samopoczucie w trakcie podróży. Dobre samopoczucie przekłada się na bezpieczniejszy styl jazdy. Zrelaksowany kierowca jest mniej podatny na nerwowe reakcje za kółkiem, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.
Od czego zależy jakość dźwięku w samochodzie?
Nagłośnienie w autach może być wysokiej jakości i generować naprawdę fajny poziom jakości dźwięków. Wszystko zależy nie tylko od samego sprzętu, ale od jego właściwego montażu. Zalecaną muzyką na czas podróży pozwalającą walczyć ze znużeniem i cały czas aktywować mózg do pracy jest muzyka z dobrym bitem. Nierzadko zdarza się, że basy w aucie uciekają i jakość dźwięku, odtwarzanej muzyki jest co tu dużo mówić kiepska. Poprawić ją może zamontowanie skrzyni basowej. Niewielkiego pudełeczka, które umieszczone w bagażniku, nie zabiera dużo cennego miejsca na bagaż, a znacznie poprawia słyszalność basów.
Jak montować skrzynie basowe?
Przede wszystkim należy je solidnie zablokować, czyli zamontować tak, aby sama skrzynka pozostawała stabilna, nie wchodziła w drgania, ale również, by nie uszkodzić, nie zasłonić membran głośnika tapicerką siedzeń, gdyż wtedy urządzenie kompletnie nie przyniesie żadnych korzyści.
Jeśli mamy modele z tzw. Obudową bass refleks otwór basowy musi być skierowany do wnętrza bagażnika, a nie w stronę „wnętrza samochodu”, czyli do oparcia. Po właściwie ustawionej skrzynce należy zająć się jej właściwym strojeniem. Służy do tego funkcja GAIN. Pozwala ona stroić wartość filtra dolnoprzepustowego. Zasada strojeni nie jest skomplikowana. Im niższa, tym basy są głębsze, ale i mniej słyszalne. Natomiast im wyżej, tym tony niskie stają się głośniejsze, ale też nieco płytsze.
Jakich błędów nie popełniać przy strojeniu basów?
Przede wszystkim nie przesadzać z ustawieniami basów. Wartość GAIN powyżej 80 Hz nie jest wskazana, gdyż powoduje ona utratę sporej ilości tonów, dźwięków. Warto zdawać sobie sprawę, że ustawienia głośników dotyczą całego pojazdu, jeśli przesadzimy z Hz, zamiast dobrej jakości basów będziemy słyszeć irytujące dźwięki, w niczym nie przypominające rzeczywistych basów. 80 Hz to często wartość zapamiętana przez wszystkich miłośników basów w aucie, ale bywa, że jest źle interpretowana, jako punkt wyjścia do strojenia dźwięku w samochodzie. Zaczynamy strojenie od 80 Hz i stopniowo zmniejszamy, nie zwiększamy jej wartość, aż uzyskamy odpowiednią jakość basu.