
W wielu modelach samochodów fabryczny system nagłośnienia nie zadowala kierowców. Wbudowane wzmacniacze nie są w stanie dostarczać mocy do głośników silniejszych niż seryjne. Dlatego też coraz więcej osób doposaża swoje auta w lepsze elementy car audio. Jeśli jesteś jednym z nich, z pewnością chcesz dowiedzieć się, czym się kierować, aby dobrać odpowiedni wzmacniacz do samochodu. Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie.
Ile kanałów będziesz potrzebować?
Podstawowym parametrem wzmacniaczy jest liczba kanałów. Występują one w ilości od jednego do ośmiu. Każdy z nich jest samodzielną końcówką wzmacniacza, dlatego należy je dopasować do odbiorników. Wiele osób decyduje się na większą ilość ze względu na przyszłą rozbudowę systemu audio o tuby, skrzynie basowe czy dodatkowe głośniki. Jeśli więc masz 2 głośniki, możesz zainwestować we wzmacniacz 4-kanałowy zamiast 2-kanałowego. Niektóre modele mają możliwość mostkowania kanałów, co oznacza połączenie ich w jeden w celu uzyskania mocniejszego dźwięku. Natomiast do zasilania samego subwoofera wystarczy wzmacniacz samochodowy jednokanałowy, który wprowadzi silne basy. Można także zastosować wielokanałowy wzmacniacz do głośników, w którym dodatkowo wykona się mostkowanie kanałów dla subwoofera.
Jak dobrać moc wzmacniacza?
Moc we wzmacniaczach mieści się w zakresie od 20 do 1000 w na kanał. Powinna ona być dobrana pod względem wymogów systemu audio. Zbyt niska wartość nie będzie wydajna, a za wysoka grozi przepaleniem instalacji. Zaleca się, by moc wzmacniacza przypadająca na kanał była około 1,5 do 2 razy większa niż moc głośników. Jeśli więc w samochodzie są dwa głośniki o mocy RMS co najmniej 200 W, trzeba nabyć wzmacniacz 2 × 120 W. w przypadku subwoofera wartość wzmacniacza może być taka sama. Nie powinna jednak być niższa, ponieważ może to doprowadzić do zmniejszenia możliwości wydobywanego się dźwięku.
Dodatkowe informacje o wzmacniaczach
Wzmacniacze dzielą się na klasy, wśród których najpopularniejsze są A, A/B i D. Pierwsza grupa wykazuje się najmniejszym poborem energii i lepszą jakością dźwięku. Druga ma wysoką skuteczność. Klasa D charakteryzuje się dobrą wydajnością i małą ilością wytwarzanego ciepła. Warto również sprawdzić stosunek mocy wejściowej do wyjściowej. Przy parametrach 100 w i wydajności 50% możesz spodziewać się dwa razy większego poboru mocy, która będzie przeznaczona na odpad postaci ciepła.
Wzmacniacze różnią się także parametrami poprawiającymi jakość dźwięku. Stosunek sygnału do szumu (S/N) to opcja, która sprawdza się w dobrze wygłuszonych samochodach. Przyjmuje się, że minimalna wartość to 85 dB., lecz im jest wyższa, tym mniej szumów będzie zagłuszać dźwięki. Dodatkowo wzmacniacze wyposażone są także w filtry dolnoprzepustowe, które poprzez odcinanie pasma określonych częstotliwości, umożliwiają obsługę najniższych tonów. Są także filtry subsoniczne, które usuwają częstotliwości do 20-30 Hz. Na podbicie dolnych rejestrów wpływa opcja bas boost.