Zasada działania rejestratora jazdy
Rejestrator jazdy działa podobnie do standardowej kamery. Obraz przechodzi przez obiektyw, pada na matrycę wideorejestratora, a następnie przekazywany jest do mikroprocesora. Tam przetwarzany jest na impulsy elektryczne i zapisywany. Istotne jest, że obraz zapisuje się w pętli, czyli w sposób ciągły. Po wykorzystaniu dostępnego limitu pamięci, nowe nagranie nadpisywane jest na najstarszym. Oczywiście istnieje opcja zachowania (zablokowania) pliku, na którym nam zależy. Pliki zapisują się w kilkuminutowych pętlach, trwających zazwyczaj 1, 3 lub 5 minut. Obraz można odtwarzać zarówno na ekranie rejestratora jazdy, jak również w komputerze lub telewizorze – niezbędne jest wówczas posiadanie złączy USB oraz HDMI. Należy zwrócić uwagę, aby rejestrator jazdy posiadał rozdzielczość na minimalnym poziomie 720 pikseli oraz kąt nagrywania obrazu nie mniejszy niż 120 stopni.
Jakie funkcje spełnia rejestrator jazdy?
Na rynku dostępnych jest wiele typów rejestratorów jazdy. Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w bardziej lub mniej przydatne funkcje dodatkowe. Ciekawą opcją jest czujnik ruchu, dzięki któremu rejestrator uruchamia się w momencie ruszenia z miejsca lub uderzenia. Nie trzeba wówczas pamiętać, aby za każdym razem samodzielnie włączać i wyłączać kamerę. Podobną funkcję może pełnić opcja autostartu. Niektóre rejestratory jazdy wyposażone są w moduł GPS, co pozwala na rejestrację aktualnej pozycji auta na mapie oraz jego prędkości. Drugi parametr jest bardzo użyteczny w przypadku dochodzenia swoich praw w momencie nieuzasadnionego otrzymania mandatu. Funkcjonalny rejestrator jazdy powinien również umożliwiać niezakłócony zapis podczas jazdy nocą. Jest to możliwe dzięki diodom podczerwieni.
Niektóre urządzenia oprócz obrazu, nagrywają także dźwięk. To przydatna opcja, która pozwala na szczegółowe odtworzenie przebiegu zdarzenia drogowego. Zaawansowane rejestratory jazdy wyposażone są również w kamerę cofania, a także mogą zapisywać kierunek ruchu, a nawet rodzaj wstrząsów, oddziałujących na auto! Większość z nich posiada funkcję datownika i tryb parkingowy. Na koniec warto wspomnieć o funkcji Wi-Fi, która umożliwia wygodne połączenie ze smartfonem, podgląd obrazu na żywo i bezprzewodowe pobranie go do telefonu.