Jak poprawić nagłośnienie w samochodzie?
Jak poprawić nagłośnienie w samochodzie?

Radioodtwarzacz i głośniki

Sercem idealnego dźwięku w aucie jest radioodbiornik. Stanowi centrum zarządzania muzyką, dlatego poprawiając nagłośnienie w samochodzie należy zacząć od jego wymiany. Nowoczesne modele wyposażone są zarówno w napęd CD/DVD oraz złącze USB. W przypadku podłączenia dodatkowych głośników, istotna jest ilość wyjść RCA. Nowoczesne radioodbiorniki posiadają funkcję zestawu głośnomówiącego, co pozwala cieszyć się ulubioną muzyką i jednocześnie nie odrywać wzroku od drogi, zachowując standardy bezpieczeństwa. Najnowocześniejsze odtwarzacze produkowane są w klasie high-end i powinny zostać skonfigurowanie z fabrycznym wyświetlaczem.

 

Za jakość dźwięku w samochodzie odpowiadają również głośniki. Dla mniej wymagających polecane są głośniki dwukanałowe, natomiast najlepszą jakość dźwięku zapewnią głośniki czterokanałowe oraz dodatkowe wyciszenie drzwi. Składają się one z dwóch głośników basowych oraz dwóch głośników wysokotonowych. Pamiętajmy, aby głośniki wysokotonowe miały kształt kopułki. Montaż nagłośnienia w samochodzie można przeprowadzić samodzielnie lub powierzyć doświadczonemu warsztatowi car audio.

 

Wzmacniacz i subwoofer

Wzmacniacz samochodowy odpowiada za wzmocnienie sygnałów analogowych, pochodzących z urządzenia elektroakustycznego – w naszym przypadku z radioodbiornika. Wzmacniacz samochodowy pracuje w zakresie częstotliwości 16 Hz – 20 KHz, a jego czynnymi elementami są tranzystory lub lampy elektronowe. Zintegrowany jest z zestawem głośnikowym, przetwarzając energię sygnału elektroakustycznego w fale akustyczne. Wybierając wzmacniacz samochodowy należy zwrócić uwagę na jego moc RMS, czyli maksymalną głośność oraz parametr SNR, czyli współczynnik redukcji szumu. Minimalny stosunek sygnału do szumu to 85 dB. Najpopularniejsze są wzmacniacze czterokanałowe, które pozwalają przenosić moc na większą liczbę głośników oraz podłączyć dodatkowe sprzęty, jak np. subwoofer. Duże możliwości daje również dwukanałowy wzmacniacz samochodowy z opcją mostkowania, czyli sumowania mocy pojedynczych kanałów. Pamiętajmy, że wzmacniacz samochodowy powinien mieć około 2 razy mniejszą moc niż głośniki.

 

Subwoofer to dodatkowy głośnik w systemach audio, pozwalający na odtwarzanie dźwięków w bardzo niskich częstotliwościach z zakresu 20-250 Hz, nawet w przypadku braku wzmacniacza o wystarczająco dużej mocy. Subwoofer może być aktywny z wbudowanym wzmacniaczem lub pasywny, wymagający dostarczenia wzmocnionego sygnału. W drugim przypadku subwoofer jest połączony z wzmacniaczem samochodowym. Moc subwoofera, czyli głośnika basowego, powinna być nieznacznie niższa niż moc wzmacniacza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl