Jak stworzyć podstawowy system audio w samochodzie?
Jak stworzyć podstawowy system audio w samochodzie?

Słuchanie ulubionej muzyki podczas jazdy samochodem to prawdziwa rozkosz, dzięki której można się zrelaksować, naładować energią lub wyciszyć. Warto więc wykorzystać czas spędzony w aucie na obcowanie z dobrą muzyką. Jednak, aby sprawiała ona kierowcy oraz pasażerom przyjemność, musi mieć odpowiednią moc i czyste brzmienie. Najczęściej fabryczne nagłośnienie nie jest wystarczające dla prawdziwych melomanów, jednak wystarczy je lekko zmodyfikować, aby osiągnąć upragniony efekt.

Jakie elementy są niezbędne, aby stworzyć dobry samochodowy system audio?

 1. Dobry radioodtwarzacz
  Pamiętaj, że najczystsze brzmienie osiągniesz, odtwarzając płyty CD, dlatego warto wybrać odtwarzacz CD wysokiej jakości. Odtwarzanie popularnych plików mp3 jest wygodne, jednak obarczone stratą na jakości dźwięku, co może przeszkadzać prawdziwym audiofilom. Nie oszczędzaj na radioodtwarzaczu, gdyż kupując tani, słaby sprzęt, nigdy nie będziesz w stanie wydobyć z odtwarzanych płyt najwyższej jakości dźwięku, nawet jeżeli wyposażysz swój samochód w najlepsze głośniki i wzmacniacz.
 2. Głośniki
  Dobre głośniki zapewnią Ci intensywne, soczyste brzmienie, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wybór głośników do samochodu powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju muzyki najczęściej słuchasz. Jeśli jesteś miłośnikiem rapu albo muzyki elektronicznej, na pewno docenisz mocne basy i ostrzejsze wysokie tony. Podstawowe modele głośników są urządzeniami szerokopasmowymi lub dwudrożnymi, które emitują cały zakres tonów, dlatego lepiej zdecydować się na zestawy głośników odseparowanych, które zapewnią Ci o wiele lepszą jakość brzmienia, gdyż posiadają osobne układy nisko-, średnio- i wysokotonowe. Przy wymianie głośników fabrycznych zdecydowanie poleca się wygłuszenie drzwi specjalnymi matami, aby nowe głośniki miały optymalne warunki do grania – inaczej może się okazać, że będziemy rozczarowani wymianą głośników fabrycznych.
 3. Wzmacniacz 
  Wzmacniacz to urządzenie, dzięki któremu z Twoich głośników zostanie wydobyta ich prawdziwa moc. Bez niego nawet najlepsze głośniki mogą grać niezadowalająco. Wzmacniacze różnych producentów stworzone są po to, aby wydobywać z głośników konkretną barwę. Wybierając odpowiedni wzmacniacz, pamiętaj, że musi być on dopasowany do rodzaju głośników – zakup zbyt mocnego urządzenia może je bowiem uszkodzić.
 4. Subwoofer
  To głośnik, dzięki któremu będziesz mógł doświadczyć prawdziwego basu. Moc wzmacniacza, którym będziemy zasilać subwoofer, powinna być minimum o połowę mniejsza od mocy subwoofera. Optymalny stosunek mocy wzmacniacza do subwoofera to 1:1.


Jeżeli chcesz skompletować dobrze grający i dopasowany do Twoich potrzeb samochodowy zestaw audio, warto skorzystać z usług naszej firmy. Specjalizujemy się w montażu car audio i zawsze dokładamy wszelkich starań, aby dźwięk w samochodach naszych klientów był najwyższej jakości.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl