Jak wybrać kamerę cofania?
Jak wybrać kamerę cofania?

Gdzie zamontować kamerę cofania?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli kamer cofania, od tych najprostszych do bardziej zaawansowanych z wbudowanym mikrofonem czy funkcją lusterka wstecznego. Bez względu jednak na stopień zaawansowania, kamera cofania zwiększa bezpieczeństwo jazdy przy ograniczonej widoczności. Rekomendowana jest zwłaszcza młodym kierowcom, którzy uczą się i nabierają doświadczenia.

 

Kamerę cofania można zamontować w każdym aucie, bez względu na jego wiek i model. Najpopularniejszym sposobem montażu jest kamera cofania w ramce tablicy rejestracyjnej. Stanowi ona wówczas integralny element ramki i jest niemal całkowicie niewidoczna. Kamerę cofania można również zamontować w zderzaku lub skorzystać ze specjalistycznych, metalowych uchwytów mocujących. Kamery cofania zazwyczaj zasilane są ze światła cofania, więc uruchamiają się automatycznie na biegu wstecznym. Obok wszechstronnych kamer uniwersalnych, znajdziemy również kamery dedykowane dla konkretnego modelu auta.

 

Podłączenie, kąt obiektywu i ekran

Kupując kamerę cofania staniemy przede wszystkim przed dylematem wyboru pomiędzy kamerą bezprzewodową, a przewodową. Montaż kamery przewodowej jest nieco bardziej skomplikowany, dlatego warto powierzyć go doświadczonemu warsztatowi car audio. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość odpięcia kamery bez konieczności ingerencji w kable. Takiego problemu nie ma przy kamerach bezprzewodowych, należy sobie jednak zdawać sprawę, że zazwyczaj mają słabszą jakość obrazu. Zwróćmy również uwagę na matrycę kamery cofania. Występują dwa rodzaje matryc, stosowanych w sprzętach tego typu – CCD oraz CMOS. Matryce CMOS są szybsze, tańsze i pobierają mniej energii, ale generują większy poziom zakłóceń. Nie należy poza tym zapominać o parametrze światłoczułości, wyrażanym w luksach. Jeżeli zależy nam na jak najbardziej efektywnym korzystaniu z kamery, wybierzmy model z funkcją noktowizji i promiennikiem podczerwieni. Dzięki temu używanie kamery w nocy nie będzie problemem.

 

W kamerze cofania istotne są poza tym parametry szerokokątnego obiektywu. Najlepiej zdecydować się na kamerę, która daje również możliwość dostrzeżenia tego, co znajduje się z boku. Kąt obiektywu musi wówczas mieć 180 stopni w poziomie oraz 120 stopni w pionie. Kamerę cofania można kupić z dołączonym do zestawu ekranem lub bez. Drugi przypadek jest częstszy i wówczas można ją podłączyć do wyświetlacza nawigacji lub radia – to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. W przypadku konieczności kupna osobnego wyświetlacza, najlepiej wybrać model tej samej marki, co marka kamery cofania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl