Podstawowe rodzaje czujników parkowania
Podstawowe rodzaje czujników parkowania

Czujniki parkowania dają ogromny komfort podczas parkowania wszędzie tam, gdzie na manewry zostało naprawdę niewiele miejsca. Nie są one już motoryzacyjną nowością i stały się dostępne dla wszystkich. Czujniki parkowania można zamontować zarówno w samochodzie nowym, jak i używanym, a sam montaż doświadczonemu fachowcowi zajmuje naprawdę niewiele czasu. Jakie rodzaje czujników są najczęściej używane?

Czujniki z buzzerem

Najprostszy model czujników to urządzenia z tzw. buzzerem, czyli sygnałem dźwiękowym. Czujniki włączają się, gdy wrzucamy wsteczny bieg. Zaczynają one wydawać dźwięki, gdy jesteśmy stosunkowo daleko od przeszkody (w zależności od producenta – zazwyczaj 1-1,5 m), a ich częstotliwość zwiększa się tym bardziej, im bliżej do niej podjedziemy.

Czujniki z wyświetlaczem + buzzer

Na podobnej zasadzie działają czujniki cofania z wyświetlaczem. W ich przypadku o bliskości przeszkody informuje zarówno sygnał dźwiękowy, jak i wyświetlacz montowany na desce rozdzielczej samochodu. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy nie spodziewamy się, że za naszym samochodem coś jest (np. niski słupek, ozdobny kamień ogrodowy). Nawet gdy nie spojrzymy na wyświetlacz, sygnał dźwiękowy zasugeruje nam, że lepiej to zrobić. Ten typ czujników często montowany jest nie tylko na zderzaku tylnym, ale też i przednim. Niektóre wyświetlacze pokazują odległość od przeszkody w metrach, a jeszcze inne – graficznie.

Czujniki z kamerą cofania

Najnowocześniejszym i najbardziej ułatwiającym manewry rozwiązaniem są czujniki z kamerą. Niektóre zestawy zawierają monitor, na którym widać obraz z kamer, jeszcze inne podłącza się do samochodowej stacji multimedialnej lub wbudowanego komputera pokładowego. Dzięki kamerom kierowca dokładnie widzi, co znajduje się za nim. System automatycznie włącza się przy wrzucaniu wstecznego biegu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl