Radio samochodowe jest elementem wyposażenia, który znakomicie uprzyjemnia podróż, pozwalając na słuchanie muzyki z wybranej stacji radiowej. Przydaje się zarówno podczas samotnych podróży w dłuższych trasach, jak i przy porannej jeździe do pracy. Może pomóc zachować dobry nastrój mimo długiego stania w korku lub urozmaicić dalekie wakacyjne podróże z całą rodziną. Dla wielu kierowców włączenie radia tuż po uruchomieniu silnika jest tak naturalnym odruchem, jak zapinanie pasów bezpieczeństwa czy włączenie świateł mijania. Wybierając odpowiedni radioodbiornik do naszego auta, musimy zdecydować się zarówno na odpowiedni rozmiar – do wyboru mamy w zależności od dostępnego w aucie miejsca radia 2 DIN lub 1 DIN – jak i zestaw dostępnych opcji i udogodnień pozwalający na korzystanie z najważniejszych funkcji – np. podłączania telefonu, pamięci USB z plikami MP3, czy nawet korzystania z internetu. Zobaczmy, na co warto zwrócić uwagę, przy wyborze radia samochodowego.
Radia samochodowe i ich najważniejsze funkcje
Montowane dziś w autach urządzenia są jak dawniej nazywane radiami, jednak coraz częściej pełnią funkcję stacji multimedialnych, zapewniających dużo większe możliwości niż tylko słuchanie ulubionej muzyki. Producenci systemów audio przeznaczonych do montażu w samochodach osobowych zapewniają dziś – w zależności od modelu – możliwość wygodnego korzystania z telefonu przy wykorzystaniu głośników zainstalowanych w aucie i obsługi ważniejszych funkcji za pomocą wbudowanego wyświetlacza. Można spotkać urządzenia, które pozwalają na zamontowanie i podłączenie kamery cofania, korzystanie z systemu Android Auto lub Apple Car Play wraz z pobieraniem aplikacji czy obsługę streamingu muzyki. W wielu przypadkach możliwe jest korzystanie z nawigacji dzięki wbudowanemu modułowi GPS lub połączeniu z telefonem. Sporo modeli zapewnia swobodne korzystanie z internetu. Wielu producentów oferuje możliwość podłączenia urządzenia do systemów elektronicznych pojazdu i wyświetlanie informacji z zamontowanych czujników.
Nawet prostsze modele samochodowych radioodbiorników zapewniają dostęp do wielu przydatnych funkcji. Poza słuchaniem stacji radiowych nadających na paśmie FM z systemem RDS, który pokazuje informacje na wyświetlaczu radia i pozwala na przełączanie się między stacjami w zależności od rodzaju nadawanej muzyki, zwykle można także odtwarzać muzykę z plików MP3, a często także zapisaną w innych popularnych formatach, korzystać z pamięci USB, dzięki wbudowanemu w panel złączu, a niekiedy także używać niektórych kart pamięci. W radiach samochodowych umieszczane są złącza AUX, dzięki którym do samochodowego systemu audio można podłączać dźwięk bezpośrednio ze smartfona. Dla osób chcących korzystać w aucie z płyt CD/DVD wciąż oferowane są modele, w których jest to możliwe.
Wiele urządzeń multimedialnych przeznaczonych do montażu w aucie oferuje możliwość podłączania zewnętrznych monitorów. Pozwala to na zainstalowanie ich w zagłówkach przednich foteli lub specjalnych uchwytach i odtwarzanie filmów – niekiedy z płyt, ale także z plików lub streamingu. Dostępne są także urządzenia z wbudowanymi tunerami naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, co doceni każdy kierowca wybierający się w dłuższą podróż z dziećmi.
Radia 1 DIN i 2 DIN – o co chodzi?
Większość odbiorników radiowych montowanych w starszych samochodach miało otwór przeznaczony do montażu radia w standardzie 1 DIN, czyli mający 5 na 18 centymetrów. Wraz z pojawieniem się mody na oferowanie radioodbiorników wbudowanych w deskę rozdzielczą samochodów urządzenia znacznie „urosły” – producenci zaczęli eksperymentować z radiami o większych rozmiarach z wygodniej rozmieszczonymi przyciskami i większymi wyświetlaczami. Tropem tym szybko podążyli producenci niezależni, którzy zaczęli również oferować radia o większych rozmiarach. Dziś, choć wciąż standardem pozostaje 1 DIN, to w wielu autach można zamontować większe radio 2 DIN, które ma podwójną wysokość, czyli 10 na 18 centymetrów. Niestety, nie w każdym aucie, które ma miejsce na radio 1 DIN, da się zmieścić radio 2 DIN – zależy to od konkretnego modelu pojazdu, często wiąże się też z koniecznością używania różnych przejściówek.
Radia 2 DIN często stanowią alternatywę dla systemów oferowanych przez producentów samochodów jako wyposażenie wmontowane w deskę rozdzielczą. Większość urządzeń tego rodzaju ma rozmiary nieco większe niż 2 DIN, do ich zamontowania konieczna więc będzie specjalna ramka montażowa. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ samochodowa elektronika starzeje się bardzo szybko i kilkuletnie urządzenia najczęściej nie oferują funkcji uważanych dziś za niezbędne. Plusem takiej zmiany jest również to, że radia oferowane przez koncerny samochodowe rzadko kiedy zapewniają dźwięk dobrej jakości czy przydatne funkcje dodatkowe. W większości przypadków zmiana radia sprawi, że wnętrze auta odmłodnieje i będzie bardziej atrakcyjne, a samo radio wygodniejsze w obsłudze.
Wielką zaletą jest też fakt, że w radiach 2 DIN niemal standardem jest 7-calowy kolorowy wyświetlacz ze sterowaniem dotykowym. Obsługa radia tego rodzaju jest więc o wiele wygodniejsza, a wyświetlacz może służyć również do pokazywania obrazu z kamery cofania czy obsługi nawigacji, co jest znacznie bezpieczniejsze i prostsze niż posługiwanie się w tym celu smartfonem, zwłaszcza iż najczęściej do dyspozycji użytkownika będą dokładnie te same aplikacje.
Warto pamiętać, że w większości przypadków możliwa jest również sytuacja odwrotna – zamiast radia 2 DIN, np. w miejsce radioodbiornika fabrycznego można zamontować radio 1 DIN, korzystając z ramki z odpowiednią zaślepką lub wmontowaną zamiast tego półeczką. Co ciekawe, z największych zalet radia 2 DIN można skorzystać również z auta z miejscem na radio 1 DIN, niektórzy producenci samochodowych multimediów oferują bowiem radia 1 DIN z wysuwanym ekranem, który po wyłączeniu radia można wygodnie schować w korpusie urządzenia. Najczęściej będzie się to wiązało z nieco mniejszą przekątną ekranu, która zamiast 7 cali będzie wynosiła np. 6,5 cala, jednak nie jest to regułą, a różnica nie będzie zauważalna podczas codziennego użytkowania sprzętu.