Zasady rozważnego korzystania z multimedialnych systemów samochodowych
multimedia samochodowe

Z roku na rok samochody produkowane przez światowe marki posiadają coraz więcej wbudowanych systemów multimedialnych. Coraz częściej kierowcy również samodzielnie dokupują takie systemy i montują je w swoich pojazdach. Jest to bardzo wygodne i podnoszące komfort jazdy rozwiązanie. Czy jednak zawsze jest bezpieczne? Jak rozważnie z nich korzystać?

Funkcje multimedialnych systemów samochodowych

W zależności od marki samochodu czy producenta multimediów nowoczesne multimedialne systemy samochodowe dają nam szeroki wachlarz opcji dodatkowych. Dają nam one między innymi możliwość:

  • korzystania z nawigacji z dużym ekranem;
  • przesyłania muzyki wprost do głośników samochodu za pomocą funkcji Bluetooth;
  • prowadzenia rozmowy telefonicznej poprzez głośniki samochodu;
  • wyświetlania obrazu z kamery cofania;
  • połączenia się ze smartfonem za pomocą modułu Wi-Fi;
  • wyświetlania filmów za pomocą wejścia HDMI, złącza USB lub gniazda kart SD.

Wyraźnie widać więc ogromny postęp technologiczny, jeśli chodzi o tego typu urządzenia dostępne na rynku.  Choć korzystanie z tych funkcji jest bez wątpliwości wygodne i przyjemne, nie można zapominać o rzeczy najważniejszej - bezpieczeństwie podczas jazdy samochodem.

Rozważne korzystanie z systemów multimedialnych w samochodzie

Choć multimedialne systemy samochodowe posiadają wiele zalet, należy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z nich. Tak jak korzystanie z telefonu w trakcie jazdy, systemy te potrafią bardzo mocno angażować uwagę kierowcy, co może łatwo prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami rozważnego korzystania z tego typu udogodnień.

  1. Konfiguruj system multimedialny wyłącznie w trakcie postoju. Działania takie jak wprowadzanie danych do nawigacji czy szukanie piosenki, której chcemy posłuchać, należy robić na parkingu, na poboczu, a najlepiej jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko stworzenia niebezpieczeństwa dla siebie oraz innych uczestników drogi.
  2. Zachowaj zdrowy rozsądek w trakcie jazdy. Kiedy jedziesz z pasażerami, nie staraj się samodzielnie obsługiwać wszystkich funkcji multimedialnych w pojeździe. Oddaj urządzenie w ich ręce, a sam skup się na bezpiecznym dotarciu do celu.
  3. Jeśli masz taką możliwość, obsługuj system multimedialny głosem. Coraz więcej samochodów umożliwia wydawanie poleceń głosowych zamiast korzystania z dotykowego tabletu. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż patrzenie na ekran podczas jazdy.

Aby w sposób bezpieczny korzystać z multimedialnych systemów samochodowych warto zainwestować w sprawdzony model dostosowany do naszego smartfonu oraz modelu samochodu. Zdecydowanie poprawi to komfort użytkowania, a także nie będzie nas rozpraszać słaba jakość lub niedopasowanie takiego urządzenia. W naszym sklepie internetowym dostępna jest cała gama stacji multimedialnych dedykowanych do konkretnych samochodów i produkowanych przez renomowane firmy takie jak PIONEER, PHANTOM czy SONY.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl