Instalacja multimediów samochodowych. Ile to kosztuje?
Instalacja multimediów samochodowych. Ile to kosztuje?

Samochód to nie tylko szybki i niezawodny sposób na przemieszczanie się, ale również miejsce, gdzie kierowca spędza dość dużo czasu. Istnieje wiele elementów, które mogą uprzyjemnić nawet najdłuższą podróż. Dobrze działająca klimatyzacja może zapewnić optymalną temperaturę, wygodne i dobrze trzymające fotele pozwalają na przyjęcie komfortowej pozycji i zapobiegają zmęczeniu, a właściwie zestrojone zawieszenie to brak niemiłych wstrząsów nawet w czasie jazdy po kiepskich drogach. Jednak wyposażeniem, bez którego najciężej będzie się obyć każdemu prowadzącemu auto na nieco dłuższej trasie, są zamontowane w samochodzie multimedia. Zobaczmy, jakie systemy są najczęściej wybierane i sprawdźmy, jakie mogą być koszty ich instalacji.

 

Jakie systemu multimedialne mogą się przydać w dobrze wyposażonym aucie?

Komfortowy współczesny samochód to nie tylko perfekcyjnie dobrany zespół napędowy, precyzyjnie zestrojona skrzynia biegów czy zapewniające świetne trzymanie się drogi zawieszenie. To również wiele urządzeń podnoszących komfort jazdy i zapewniających możliwość korzystania z multimediów.

 

Wśród najczęściej wybieranych przez kierowców systemów znajdują się przede wszystkim podzespoły pozwalające na profesjonalne nagłośnienie auta. Zwykle będzie to więc centrum samochodowej rozrywki łączące w sobie cechy radia, odtwarzacza muzycznego, a także pozwalające na łączenie się z Internetem i korzystanie z serwisów i aplikacji streamingowych. W przypadku bardziej rozbudowanych instalacji to często również możliwość oglądania filmów na ekranach wmontowanych w zagłówki, jak również korzystania z popularnych aplikacji.

 

Koniecznym uzupełnieniem jest właściwie zamontowany zestaw dający możliwość uzyskania dźwięku o odpowiedniej jakości i natężeniu, czyli wzmacniacz samochodowy oraz podłączony do niego zestaw głośników. Liczba elementów wchodzących w skład samochodowej instalacji głośnikowej może być różna. Wielu użytkowników decyduje się np. na 2 głośniki wysoko tonowe oraz dwa nisko i średnio tonowe. Odpowiednio dobrane, wygłuszone i zainstalowane pozwalają na uzyskanie niesamowitych doznań dźwiękowych, zwłaszcza jeśli są wspierane świetnie brzmiącym subwooferem.

 

Dobrej jakości instalacja multimedialna może mieć również wiele funkcji wspierających kierowcę. Na dotykowym ekranie centrum multimedialnego można wyświetlać dane z nawigacji satelitarnej, a także obraz pochodzący z kamery cofania albo czujników parkowania. Dobrym uzupełnieniem, ułatwiającym dochodzenie swoich praw w razie spornych sytuacji na drodze może być również rejestrator jazdy.

 

Przybliżone koszty usług montażowych samochodowych multimediów

Właściwa instalacja systemu multimedialnego nie jest łatwa. Ważna jest nie tylko integracja wszystkich urządzeń, ale również wybór odpowiedniego okablowania i właściwe poprowadzenie przewodów. Miejsca montażu głośników oraz wnętrze auta powinno być również odpowiednio wytłumione, tak by dźwięk wypełniał całą przestrzeń pojazdu. Przy pracach instalacyjnych trzeba więc zadbać o to, by elementy drzwi czy bagażnika dodatkowo wyciszyć a niekiedy również wzmocnić.

Założenie poszczególnych podzespołów wiąże się jednak również z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Każda instalacja jest inna i musi być wyceniona osobno, w zależności od liczny podzespołów, a także ich rozmieszczenia i cech konstrukcyjnych auta.

 

W przypadku montażu głośników najprostsza instalacja to koszt zaczynający się od 50 zł. Założenie wzmacniacza to w najprostszym wariancie cena od 200 zł wzwyż. Instalacja centrum multimedialnego to w przypadku sprzętu 1 DIN (czyli wysokości standardowego radia samochodowego) od 30 zł, a przy urządzeniu 2 DIN, najbardziej popularnego obecnie rozmiaru tego typu sprzętu od 150 zł.

Klienci zainteresowani montażem kamery cofania powinni się liczyć z kosztem od 200 zł wzwyż. Podobnie kształtuje się cena instalacji czujników cofania, a także założenia alarmu samochodowego. Przy video rejestratorze cena usługi to od 50 zł, a zestaw głośnomówiący to koszt powyżej 150 zł.

 

Warto pamiętać o tym, że od jakości montażu zależy późniejsza przyjemność korzystania z zainstalowanych urządzeń. Źle poprowadzone kable czy niedbale założone końcówki mogą się bowiem wiązać z koniecznością demontażu i kłopotliwymi przeróbkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl